مقایسه نسل ۸ و ۹ سرور اچ پی Proliant DL380

سرور DL380 یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین سرورهای اچ پی است و بهترین توسعه‌پذیری و سازگاری را دارد. در اینجا نسل ۸ و ۹ این سرور اچ پی و تفاوت‌های آنها را بررسی خواهیم کرد و به بررسی و بیان نقاط قوت سرور DL380 Gen9 نسبت به نسل قبلیش یعنی DL380 Gen8 می‌پردازیم.

 

سرور DL380 سروری با ۲ پردازنده است که پایداری مداوم را با اطمینان کامل و پردازشی مستمر به همراه دارد و تمام نیازهای پردازشی شما را برطرف می‌کند و مسلماً با وجود گارانتی و خدمات پس از فروش خوب، به یک سرور ایده‌آل تبدیل می‌شود.

 

DL380 Gen9 از پردازنده‌های اینتل زئون که مخصوص سرور هستند، پشتیبانی می‌کند: پردازنده‌های سری E5-26XX. در DL380 Gen9 از سری E5-26XX v3/v4 و در DL380 Gen8 از E5-26XX و E5-26XX v2 استفاده می‌شود که باعث شده در نسل نهم، ۷۰% کارایی پردازشی افزایش یافته و بوسیله تکنولوژی بکار رفته در رم های اچ پی یعنی DDR4، حداکثر ۳ ترابایت رم با ۱۴ درصد کارایی بالاتر خواهیم داشت.

 

در مورد تفاوت نسل E5-26XX v3 با نسل قبلش یعنی E5-26XX و E5-26XX v2 می‌توان به پشتیبانی رم تا ۱٫۵ ترابایت اشاره کرد که در نسل های قبل بیشتر از ۷۶۸ گیگابایت پشتیانی نمی‌شد. اما در مدل‌های جدیدتر سرور DL380 G9 از پردازنده‌های E5-26XX v4 پشتبانی می‌شود.

 

 

مقدار کش در پردازنده نسل ۳، به ۴۵ مگابایت افزایش یافته که در نسل قبلی نهایتاً ۳۰ مگابایت بود. همچنین تعداد هسته‌های پردازنده از بازه ۴ تا ۱۲ هسته به بازه ۴ تا ۱۸ هسته در E5-26XX v3، افزایش یافته است.

 

مقدار کش در پردازنده نسل ۴، به ۵۵ مگابایت افزایش یافته که در نسل قبلی نهایتاً ۴۵ مگابایت بود. همچنین تعداد هسته‌های پردازنده از بازه ۴ تا ۱۸ هسته به بازه ۴ تا ۲۲ هسته در E5-26XX v4، افزایش یافته است.

 

و اما در مورد فضای ذخیره سازی: در نسل نهم این سرور اچ پی، در قسمت پشت سرور، ۲ عدد هارد ۲٫۵ اینچی نیز می‌توان اضافه کرد که در مجموع ۳۹۷٫۸ ترابایت هارد دیسک یا SSD حاصل می‌شود که در نسل هشتم، نهایتاً ۹۶ ترابایت بود.
علاوه بر اینها پورت SAS در نسل ۹ سرور اچ پی، پهنای باند ۱۲ گیگ را ارائه می دهد.

 

تعداد اسلات های I/O در نسل ۹ سرور اچ پی به حداکثر ۶ عدد PCIe 3.0 افزایش پیدا کرده که در نسل ۸ حداکثر ۴ عدد PCIe 3.0 و ۲ عدد PCIe 2.0 بود.


در نسل ۹ سرور اچ پی, چیپست کنترلر B140i روی مادربورد قابلیت RAID را بصورت آپشنال فراهم می‌‏کند.

 

در نسل ۹ سرور DL380 کارت شبکه‌ای با ۴ پورت ۱Gb/s به صورت آنبورد، و کارت‌های جدید که تا ۴۰Gb/s پهنای باند در محیط شبکه را ارایه می‌دهد، وجود دارد.

 

 

منبع تغذیه در نسل هشتم در ۳ نوع ۴۶۰، ۷۵۰ و ۱۲۰۰ وات است که در نسل نهم به ۵۰۰، ۸۰۰ و ۱۴۰۰ وات افزایش یافته است.

 

پورت Integrated lights-out Management یا iLO به طور مجزا سیستم عامل سرور را سرویس‌دهی می‌کند و از طریق iLO Setup می‌توان تنظیمات مربوطه را انجام داد. بعد از انجام تنظیمات می‌توان از طریق Explorer بدون هیچ واسطی به سرور متصل شد. این ویژگی دارای امکاناتی است که بدون دریافت لایسنس پیشرفته می‌توان به صورت رایگان در اختیار داشت از قبیل دسترسی به BIOS، مدیریت پاور سرور مانند خاموش و روشن کردن و راه‌اندازی مجدد آن، استفاده از بسیاری امکانات دیگر.

 

در نسل هشتم سرور DL380 از نسخه iLO 4.0 و در نسخه نهم سرور DL380 از نسخه iLO 4.2 استفاده شده که تفاوت این دو پورت در ترافیک آنهاست که از ۱ به ۴ گیگابایت افزایش پیدا کرده در نتیجه اگر بخواهید از Virtual Media استفاده کنید قطعاً کارتان سریع‌تر پیش می‌رود. و نکته آخر این که همین پورت را می‌توان به صورت عملیاتی و در شبکه، برای سرویس‌های خود سرور هم استفاده کرد.

 

سرویس‌های اضافه شده در نسخه جدید به شرح زیر است:

 

منبع: وبلاگ فالنیک